נהריה מתאפיינת בהיסטוריה חדשה (החל מ-1934) ובהיסטוריה עתיקה מהתקופה הכנענית ועד התקופה הביזנטית.

עיר הקייט הצפונית מאפשרת למורי הדרך המנוסים, ילידי נהריה, לקחת את האורחים והתיירים למגוון של מסלולים הכוללים אתרים ארכיאולוגים מרתקים כמו הכנסייה הביזנטית הייחודית, מקדש הכנעני ולאתרים וסיפורים של מקימי המושבה שממנה יצאו גדולי היצרנים של ישראל, כמו זוגלובק, שטראוס, ישקר ועוד…

ניתן לתאם סיור מודרך בעיר עם מורי דרך מקומיים.

האתר הביזנטי

בשנת 1964 בעת הנחת יסודות לבניית מועדון נוער על ידי העירייה ליד בית ספר כצנלסון התגלתה רצפת פסיפס מפוארת.
השטח כוסה ונשמר עד לשנת 1974 בה החלה באתר חפירת הצלה, החפירה בוצעה על ידי גרשון אדלשטיין ארכאולוג אגף העתיקות והמוזיאונים.

כדי לשמר את האתר מימנה העיר בילפלד מגרמניה, עיר תאומה של נהריה, מבנה גדול מעל האתר. בשנת1988 הגיעה משלחת מומחים מבילפלד ששחזרה קטעים מרצפת הפסיפס. האתר נפתח לציבור במרץ 1980 למשך כ-4 שנים מצומצם ונסגרה שוב בשל עלות התפעול של המקום.

כהוקרה לעיריית בילפלד על תרומתה לשימור האתר נקראו הרחובות המובילים לאתר “רחוב בילפלד” ו”שביל בילפלד”.

הכנסייה היא בסיליקה שאורכה הוא 28 מטר ורוחבה 17.70 מטר שנבנתה בתחילת המאה השישית, שיא התקופה הביזנטית.

בחזית האפסיס המרכזי שהיה הגדול מבין השלושה, ניצבה בימה אליה עלו בשתיים-שלוש מדרגות.

אולם הכנסייה חולק על ידי שני טורי עמודי שיש שבכל אחד מהם היו שישה עמודים. העמודים הסתיימו בכותרות שעוטרו בדגמים מעולם הצומח. על פי החופרים, העמודים תמכו בקורות עץ שעליהן ניצבו שתי גלריות שרוחבן היה כרוחב אולם התווך המרכזי של הכנסייה.

קירות הכנסייה נבנו מאבנים מקומיות מסותתות, שטויחו בטיח עבה. להערכת החוקרים בקירות הכנסייה הותקנו חלונות. הממצאים הארכאולוגיים כללו שברים רבים של זכוכית שטוחה שמקורם כנראה בחלונות.

רצפת הפסיפס של הכנסייה הונחה על גבי אדמה שהונחה על השרידים הקודמים. בחזית הבימה מול האפסיס המרכזי על רצפת הפסיפס, גודר חלק מהכנסייה בסורג. הסורג נבנה משנים-עשר לוחות שיש. כל לוח היה בגובה של 0.6 מטר, ואורכו נע בין 1.5-1.2 מטר. בין הלוחות הפרידו 10 עמודי שיש.

לוחות השיש והעמודים עוטרו בתבליטים. כל אחד מהלוחות הופיעה כתובת ביוונית שהוקדשה ללאוניטיס הכוהן ובני משפחתו שהיו תורמי הסורגים. שניים מהלוחות עוטרו בשני איילים שפניהם לכוון המרכז וביניהם צלב.

בשטח שגודר על ידי הסורג ניצבו שני שולחנות משיש, על חלק מרגלי השולחנות שעוצבו כעמודים, נחקקו צלבים. על חלק מכותרות הרגליים נחקקו שלוש האותיות היווניות IAP השערת החופרים היא שמדובר כנראה בשמו של יואן ארכיאפיסקופוס שהיה הארכיבישוף של צור בשנת 555 לספירה.

על פי הממצאים הארכאולוגיים הכנסייה נהרסה בשרפה עזה בידי הפרסים הסאסנים בשנת 614..

השרפה אחזה בגג העץ שקרס יחד עם הנברשות והקישוטים מברונזה שהיו תלויים על גבי השרשראות.

השיש נותץ התפזר והתפורר.

האש השפיעה גם על צבעי הרצפה, היא יצרה בחלק מהמקומות כתמים שחורים ולבנים. נמצאו גם כמויות גדולות של עופרת מותכת. בצידה הדרומי של הכנסייה ליד האפסיס נמצאו שבעה קנקני אגירה גדולים וצלחות חרס.

הכנסייה נפתחה לציבור מחדש לאחר שיפוץ של העירייה בסיוע מתנדבים נהריינים בשנת 2021 לאחר שנים רבות שהייתה סגורה.
כתובת האתר: גבעת כצנלסון, רחוב אביר יעקב (סמוך לבית הספר כצנלסון)

המקדש הכנעני

המקדש הינו שריד של מקדש כנעני מתקופת החיקסוס. שרידי המקדש הם יסודותיו של המקדש המקורי, שכלל חדר ראשי ושני חדרים קטנים יותר שהתפצלו מהחדר הראשי לכיוונים מזרח ומערב.

מדרום לשרידים אלו נמצאים שרידים של במת פולחן. המקדש אותר ונחשף בשנת 1947.

החפירות חודשו בשנים 1954-55 בחפירות התגלו פסלוני אלילים מכסף ומארד, יוני חרס, כלי קיבול בעל שבע קעריות מחוברות, אמולטים, חרפושיות ותבנית של פסל האלילה אשרה.

מהחפירות עלה כי המקדש הכנעני פעל מראשית המאה ה-18 לפנה”ס עד אמצע המאה ה-16 לפנה”ס. כמו כן, עלה גם כי בתקופה הביזנטית התקיים במקום יישוב (ללא קשר למקדש הכנעני).
כתובת האתר: רחוב המעפילים 30

להזמנת כרטיסים לסיור מודרך לחצו כאן

רוני פלד: 050-6272880

אלי אוקנין: 054-7867840