נהריה מתאפיינת בהיסטוריה חדשה (החל מ-1934) ובהיסטוריה עתיקה מהתקופה הכנענית ועד התקופה הביזנטית.

עיר הקייט הצפונית מאפשרת למורי הדרך המנוסים, ילידי נהריה, לקחת את האורחים והתיירים למגוון של מסלולים הכוללים אתרים ארכיאולוגים מרתקים כמו הכנסייה הביזנטית הייחודית, מקדש הכנעני ולאתרים וסיפורים של מקימי המושבה שממנה יצאו גדולי היצרנים של ישראל, כמו זוגלובק, שטראוס, ישקר ועוד…

ניתן לתאם סיור מודרך בעיר עם מורי דרך מקומיים.

האתר הביזנטי

שנת 1964 בעת הנחת יסודות לבניית מועדון נוער על ידי העירייה ליד בית ספר כצנלסון התגלתה רצפת פסיפס מפוארת.

השטח כוסה ונשמר עד לשנת  1972 בה החלה באתר חפירת הצלה, החפירה בוצעה על ידי גרשון אדלשטיין ארכאולוג אגף העתיקות והמוזיאונים.
בשנת  1980 הגיעה משלחת מומחים מבילפלד ששחזרה קטעים מרצפת הפסיפס. האתר נפתח לציבור במרץ 1984 למשך כ-4 שנים ונסגרה שוב מסיבות שונות. בכדי לשמור על האתר מפגעי מזג האויר ובכדי לאפשר ביקורים, מימנה עירית בילפלד מבנה מרשים מעל רצפת הפסיפס.

כהוקרה לעיריית בילפלד על תרומתה לשימור האתר נקראו הרחובות המובילים לאתר “רחוב בילפלד” ו”שביל בילפלד”.
הכנסייה היא בסיליקה שאורכה הוא 28 מטר ורוחבה 17.70 מטר שנבנתה בתחילת המאה השישית, שיא התקופה הביזנטית.
בחזית האפסיס המרכזי שהיה הגדול מבין השלושה, ניצבה בימה אליה עלו בשתיים-שלוש מדרגות.

אולם הכנסייה חולק על ידי שני טורי עמודי שיש שבכל אחד מהם היו שישה עמודים. העמודים הסתיימו בכותרות שעוטרו בדגמים מעולם הצומח. על פי החופרים, העמודים תמכו בקורות עץ שעליהן ניצבו שתי גלריות שרוחבן היה כרוחב אולם התווך המרכזי של הכנסייה.

קירות הכנסייה נבנו מאבנים מקומיות מסותתות, שטויחו בטיח עבה. להערכת החוקרים בקירות הכנסייה הותקנו חלונות. הממצאים הארכאולוגיים כללו שברים רבים של זכוכית שטוחה שמקורם כנראה בחלונות.

רצפת הפסיפס של הכנסייה הונחה על גבי אדמה שהונחה על השרידים הקודמים. בחזית הבימה מול האפסיס המרכזי על רצפת הפסיפס, גודר חלק מהכנסייה בסורג. הסורג נבנה משנים-עשר לוחות שיש. כל לוח היה בגובה של 0.6 מטר, ואורכו נע בין 1.2 ועד 1.5 מטר. בין הלוחות הפרידו 10 עמודי שיש.

פסיפס באתר הביזנטי

לוחות השיש והעמודים עוטרו בתבליטים. על כל אחד מהלוחות הופיעה כתובת ביוונית שהוקדשה ללאוניטוס הכוהן ובני משפחתו שהיו תורמי הסורגים. שניים מהלוחות עוטרו בשני איילים שפניהם לכוון המרכז וביניהם צלב.

בשטח שגודר על ידי הסורג ניצבו שני שולחנות משיש, על חלק מרגלי השולחנות שעוצבו כעמודים, נחקקו צלבים. על חלק מכותרות הרגליים נחקקו שלוש האותיות היווניות IAP השערת החופרים היא שמדובר כנראה בשמו של יואן ארכיאפיסקופוס שהיה הארכיבישוף של צור בשנת 555 לספירה.

על פי הממצאים הארכאולוגיים הכנסייה נהרסה בשרפה עזה בידי הפרסים הסאסנים בשנת 614..
השרפה אחזה בגג העץ שקרס יחד עם הנברשות והקישוטים מברונזה שהיו תלויים על גבי השרשראות.
השיש נותץ התפזר והתפורר.

האש השפיעה גם על צבעי הרצפה, היא יצרה בחלק מהמקומות כתמים שחורים. נמצאו גם כמויות גדולות של עופרת מותכת. בצידה הדרומי של הכנסייה ליד האפסיס נמצאו שבעה קנקני אגירה גדולים וצלחות חרס.

הכנסייה נפתחה לציבור מחדש לאחר שיפוץ של  רצפת הפסיפס בסיוע העיריה, רשות העתיקות ובביצוע של רשות השימור ומורי דרך ומתנדבים נהריינים בשנת 2021 לאחר שנים רבות שהייתה סגורה.
כתובת האתר: גבעת כצנלסון, רחוב אביר יעקב 15 (סמוך לבית הספר כצנלסון).

שימו לב* ניתן לבצע הזמנה להדרכה בימי שישי לבודדים רק עד 48 שעות לפני תאריך הגעה - לא יתקבלו הזמנות ללא תיאום מוקדם.

לתיאום מוקדם חייגו: 0506272880 רוני פלד

שם המוצר/שירותמחירכמות
רכישת כרטיסים ליחידים לקפסולה הביזנטית - תושבי נהריה10.00 ₪
רכישת כרטיסים ליחידים לקפסולה הביזנטית - תושב חוץ 15.00 ₪
רכישת כרטיסים לקבוצות לקפסולה הביזנטית - תושבי נהריה10.00 ₪
רכישת כרטיסים לקבוצות לקפסולה הביזנטית - תושבי חוץ15.00 ₪
סה"כ לתשלום0
רכישת כרטיס ליחיד - עד 9 אנשים-הזמנה ליחידים תתאפשר רק לימי שישי. רכישת כרטיסים לקבוצות בתיאום מראש - הזמנה הזמנה לקבוצות תתאפשר מ 10 כרטיסים ומעלה- הסיורים יתקיימו בימים א-ה. שעת הסיור בתיאום עם המדריכים.