כרכות סוסים

תחילתה של מסורת

 
פטר אוסקר מאייר, המנהל המוניציפאלי הראשון של נהריה שכיהן בין 1935 ל -1941, נהג לרכוב על סוסים. בהמשך לסוסים הגיעו לנהריה הכרכרות שהן כלי תחבורה עתיק בו השתמשו בעיקר האצילים באירופה במאות  ה-18 וה-19.
כרכרה טיפוסית שנרתמה לסוסים להסעת נוסעים הייתה מפוארת וכששימשה להעברת סחורות ודברי דואר היה עיצובה פשוט. עם התפתחות המכוניות פחת השימוש בכרכרות והוסב בעיקר לצרכי תיירות.
 
מסילות הברזל הראשונות נבנו ע"י אותם ספקים שבנו את הכרכרות העתיקות ואלה הותאמו למסילות ברזל ברוחב 143.5 ס"מ, משום שהכלים והתבניות ששימשו לבניית הכרכרות שימשו גם לבניית המסילות העתיקות באנגליה. לכן המרחק בין גלגלי הכרכרות זהה לרוחב המסילות ונקבע לשם מניעת נזקים לכרכרות בנסיעתן בכבישים העתיקים באנגליה שבהם נחרצו עקבות הכרכרות.

הדרכים הבינעירוניות הראשונות באנגליה נבנו ע"י לגיונות האימפריה הרומית שגם יצרו את הכרכרות הראשונות לצרכי מלחמה. בוינה, אוסטריה, קיים מוזיאון כרכרות ה - WAGENBURG שבו תצוגה של אוסף הכרכרות הגדול בעולם, מאלה ששימשו את הקיסרים ובני ביתם במאות ה- 17-19.
 

התפתחות תעשיית הרכב לצד השמירה על המסורת

 
גם תעשיית כלי הרכב בארה"ב התפתחה מבתי מלאכה ביתיים שבהם הותרו רתמות הסוסים מהכרכרות והוצבו בחזיתן מנועי בעירה פנימית, חשמל או קיטור, עד שהגיעו לייצור מוטורי מסודר. כך התגבשה תעשייה מקומית של מספר יצרני רכב, שמתוכם מחזיקים מעמד עד היום ג'נרל מוטורס, פורד וקרייזלר.

השינוי הטכנולוגי גרם ליצרני כרכרות רבים לקשיים ולקריסה, בדומה למפעלים למכונות כתיבה בשנות 
השמונים עם המעבר למחשבים אישיים.

לארץ הובאו הכרכרות הראשונות ע"י הטמפלרים ונקראו דיליז'נס (בצרפתית כרכרה או מרכבת נוסעים ודואר גדולה) שאליו רתמו 3 סוסים בנסיעות בינעירוניות ו – 2 בתוך העיר. הדיליז'נס הכיל עד 9 מושבים ובעליו נהג להביא בשובו ליישוב גם דברי דואר ותרופות.

ברחובות, שהוקמה בתקופת השלטון העותמני נתן ועד המושבה הרשאה להפעלת הדיליז'נס. והמפעיל היה מחויב, בין היתר, להגיע בכל שלושת הרגלים לפחות פעם אחת לירושלים וחזרה.

אחד מבעלי הדיליז'נס הראשונים ברחובות היה יוסף רכטמן שבנו, שמואל רכטמן (ראש עיריית רחובות לשעבר)
 
סיפר: "אבא הוביל נוסעים בקו רחובות –יפו, ומאוחר יותר גם לרמלה ולירושלים. לאבא היו מספר כרכרות וסוסים ובהתאם לדרישת הנוסעים היה שוכר עגלונים. הדרכים באותה תקופה לא היו סלולות, ופעמים רבות הכרכרה הייתה שוקעת בחול או בבוץ.
 
כיצד ידעו במושבה מי מהנשים בהריון? כאשר העגלה שהייתה מלאה בנוסעים שקעה בחול, אבא היה מבקש מכל הנוסעים לרדת לעזור לדחוף את העגלה פרט למי שנמצאת בהריון. היא יכלה להישאר ולא לרדת. ברור שבאותו יום כל המושבה ידעה מי בהריון.
 
מקור הידיעות והרכילויות היו בדיליז'נס מאחר שהנסיעות ליפו או לירושלים ארכו זמן רב, השמיעו ושמעו דברים. על אורח שהגיע ידעה כל המושבה מיהו ואל מי בא ולאיזו מטרה. היו מקרים שאבא היה מוזמן לנסיעות מיוחדות של חולים שהוסעו לבית החולים ביפו".
 

הכרכרות בנהריה כיום

 
אצלנו, נהריה וכרכרות נאמרים בנשימה אחת. רחל אוונין, נכדתו של פיליפ ליברמן סיפרה, כי בימיה הראשונים של נהריה, כשהתגוררה בעין שרה הרחוקה מהמרכז :"פעמים, כשהיינו רוצות להגיע לנהריה בשעות שלא היה אוטובוס, הייתה אמא מצלצלת אל תחנת הכרכרות שברחוב הגעתון, מול מסעדת פינגווין, ומזמינה כרכרה להסיע אותנו".
 
על העגלונים הותיקים והמוכרים של נהריה נמנה יצחק וייס, שהוכר כ "בלונדל". כרכרות העבר בנהריה קושטו בסרטים צבעוניים וסוסי פלסטיק קטנים לילדים. מדי קיץ בסוף שנות החמישים ותחילת השישים הגיעו מלכות היופי לנהריה וזכו לסיבוב על הכרכרות.

כיום משמשות הכרכרות בעיקר תיירים, זוגות בירח דבש וילדים המעדיפים לראות את נהריה בדרך אחרת. לפני מספר שנים רכשה החברה הכלכלית לנהריה כרכרות מסוגננות שנבנו בהזמנה מיוחדת ע"י יצרן כרכרות מבני כת האיימיש בארה"ב. ראש העירייה, ז'קי סבג שהחליט על הרכישה היה מעורב בבחירה באופן אישי.

אצל בני האיימיש מכונה הכרכרה "באגי" ועיצובה וצבעה בעלי משמעות לסימני זיהוי בקרב קהילתם. הצבע הלבן משתייך לבני האיימיש מאזור נברסקה שבארה"ב.

הכרכרות מופעלות בנהריה בעונת הקיץ ובחגים ע"י רכביות במדים נאים ויוצאות משדרות הגעתון בסמוך למשביר לצרכן בין השעות 17:00 עד 22:00, בכל ימות השבוע למעט שישי.

ואכן, מי שמקשיב לנקישת צעדי הסוסים ועוצם את עיניו לרגע, יכול לחוש ברצף של היסטוריה החולף על פניו. פתאום הכל מקבל משמעות אחרת, הבנה שיש היסטוריה עשירה שהכרכרות של ימינו בנהריה הן חלק ממנה, והיכן שיש היסטוריה ישנו עתיד ותקווה.

עוד על ההיסטוריה של נהריה ניתן ללמוד ב בית ליברמן ,המוזיאון לתולדות נהריה. שעות פתיחה: ימים א'-ה' 13:00 – 09:00, ימים ב' + ד' 19:00 – 16:00, שבת: 14:00 – 10:00. טלפון: 04-9821516