תוכנית משעו"ל

​תוכנית משעו"ל (מתחם שילוב עולים) שמה דגש על אחריות, מעורבות והתנדבות של התושבים למען הקהילה, בשנים האחרונות מתחילת הפרויקט רשם הפרויקט המהווה מודל לחיקוי ברחבי הארץ, מס' הישגים מרשימים. צוות התוכנית והתושבים הלוקחים בה חלק, מספרים על השינוי בחייהם ותחושת הגאווה להיות חלק מקהילה בה ערבות הדדית היא ערך עליון

לפני מספר שנים החלה לפעול תוכנית משעו"ל (מתחם שילוב עולים) בשכונות שפרינצק – אשכול וק.עשור בנהריה. התושבים שפקדו טיפין טיפין את בית משעו"ל השוכן במרכז השכונה בו מתקיימות מרבית הפעילויות, לא העלו על דעתם לאיזה מימדים יגיע הפרויקט.

צוות התוכנית והתושבים פתחו לנו צוהר לעולמם, עולם בו כל אחד תורם מיכולתו וכישוריו על מנת לסייע לאחר במטרה ליצור קהילה מגובשת ומאוחדת. בעולמנו התחרותי בו השאיפה להגשמה עצמית הולכת וגדלה, קשה היה להאמין לסיפורי התושבים שנשמעו טובים מדי מכדי להיות אמיתיים. לאחר מס' ביקורים במתחם ובשכונה והשתתפות בפעילות הענפה, חזרנו מלאי סיפוק ובתחושה כי בנהריה מתרחש פרויקט חשוב שיש להעלותו על נס בתקווה שימשיך ויתרחב לשכונות נוספות בעיר.
  

על פרויקט משעו"ל


פרויקט משעו"ל החל לפעול בנהריה באוקטובר 2007 בשכונות שפרינצק - אשכול וק.עשור וכיום הוא נותן מענה לכ – 1000 בתי אב. התוכנית פועלת באמצעות מימון משותף של ארגון ג'וינט ישראל ומשרד הרווחה ופועל תחת המחלקה לשירותים חברתיים בעיריית נהריה. בראש התוכנית בנהריה, עומדת קרן כהן, כשיד ימינה הינו מגשר התוכנית, חיים ארדין.

"כשחיים נכנס לביתי ותיאר את הפעילויות לא כל כך האמנתי, אך למרות זאת החלטתי לנסות. מאז שהצטרפתי אין יום בו אני לא משתתפת באחד החוגים והמקום הוא גן עדן עבורי ועבור תושבי השכונה. העזרה של האחד לשני והדברים החדשים אותם אנו לומדים מדי יום, גורמת לאנשים למצוא כישרונות שלא ידעו שחבויים בתוכם. השכונה השתנתה ​מקצה לקצה, הבניינים מטופחים, הסביבה נקייה, הפכנו למשפחה אחת גדולה", כך מספרת זינה פרזינסקי, תושבת - פעילה בשכונת שפרינצק.

השכונות שנבחרו להשתתף בתוכנית, מהוות כור היתוך של החברה הישראלית, עולים חדשים לצד ישראלים ותיקים, בליל של עדות ותרבויות במקום אחד קטן. התושבים שרצו ליצור מציאות אחרת ולשפר את איכות חייהם החליטו לקחת יוזמה והצטרפו לתוכנית משעו"ל שהחלה לפעול במקום.

משעו"ל הינה תוכנית התערבות כוללת לאוכלוסיות במתחמים שכונתיים, ברחבי הארץ, המשלבים עולים וישראלים ותיקים, ילדים עד מבוגרים.
 ​

ייחודה של תוכנית משעו''ל


ייחודה של התכנית היא הפעילות במתחם ספציפי בשכונות מרובות עולים, תוך הגשמת הרעיון של העצמה ממוקדת והתייחסות כוללנית ומקיפה למגוון הקשיים העולים מן המתחם, וכן התייחסות למימד הפיזי - סביבתי של המתחם. זאת, תוך פיתוח אחריות, מעורבות והתנדבות של התושבים למען הקהילה.

דגש נוסף מושם על יצירת שינוי במישור הקהילתי, יצירת התארגנויות של תושבים ברמת הבית והמתחם: מינוי ועדי בתים, לקיחת אחריות על ניהול הרכוש המשותף, הפחתת קונפליקטים ועימותים בין-תרבותיים, התנסות באירועים משותפים, יצירת יחסי אמון בין התושבים לבין מערך השירותים הקהילתיים ומציאת מענים חדשים המתאימים לתרבותם של העולים ושילובם עם ותיקים בשכונה. במסגרת תוכנית משעו"ל שופצו במהלך השנים האחרונות כל בנייני שכונת שפרינצק וועדי הבתים ודייריהם ממשיכים את השיפוצים ותחזוקת הבניינים עד היום.