הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
תמונה טיילת נהריה בזמן השקיעה

הפעלת כרכרות סוסים כיום

​​אצלנו, נהריה וכרכרות נאמרים בנשימה אחת. רחל אוונין, נכדתו של פיליפ ליברמן סיפרה, כי בימיה הראשונים של נהריה, כשהתגוררה בעין שרה הרחוקה מהמרכז :"פעמים, כשהיינו רוצות להגיע לנהריה בשעות שלא היה אוטובוס, הייתה אמא מצלצלת אל תחנת הכרכרות שברחוב הגעתון, מול מסעדת פינגווין, ומזמינה כרכרה להסיע אותנו".

 
על העגלונים הותיקים והמוכרים של נהריה נמנה יצחק וייס, שהוכר כ "בלונדל". כרכרות העבר בנהריה קושטו בסרטים צבעוניים וסוסי פלסטיק קטנים לילדים. מדי קיץ בסוף שנות החמישים ותחילת השישים הגיעו מלכות היופי לנהריה וזכו לסיבוב על הכרכרות.

כיום משמשות הכרכרות בעיקר תיירים, זוגות בירח דבש וילדים המעדיפים לראות את נהריה בדרך אחרת. לפני מספר שנים רכשה החברה הכלכלית לנהריה כרכרות מסוגננות שנבנו בהזמנה מיוחדת ע"י יצרן כרכרות מבני כת האיימיש בארה"ב. ראש העירייה, ז'קי סבג שהחליט על הרכישה היה מעורב בבחירה באופן אישי.

אצל בני האיימיש מכונה הכרכרה "באגי" ועיצובה וצבעה בעלי משמעות לסימני זיהוי בקרב קהילתם. הצבע הלבן משתייך לבני האיימיש מאזור נברסקה שבארה"ב.

שעות פעילות הכרכרות


הכרכרות מופעלות בנהריה בעונת הקיץ ובחגים ע"י רכביות במדים נאים ויוצאות משדרות הגעתון בסמוך למשביר לצרכן בין השעות 17:00 עד 22:00, בכל ימות השבוע למעט שישי.

ואכן, מי שמקשיב לנקישת צעדי הסוסים ועוצם את עיניו לרגע, יכול לחוש ברצף של היסטוריה החולף על פניו. פתאום הכל מקבל משמעות אחרת, הבנה שיש היסטוריה עשירה שהכרכרות של ימינו בנהריה הן חלק ממנה, והיכן שיש היסטוריה ישנו עתיד ותקווה.

עוד על ההיסטוריה של נהריה ניתן ללמוד ב בית ליברמן ,המוזיאון לתולדות נהריה. שעות פתיחה: ימים א'-ה' 13:00 –09:00, ימים ב' + ד' 19:00 – 16:00, שבת: 14:00 – 10:00. טלפון: 04-9821516
הפעלת כרכרות סוסים כיום